Kézbekapva a gépeket első dolgunk volt minden zajszűrést, egyéb digitális funkciót/beavatkozást kikapcsolni, a WB-t automatára tettük, és a színteret is egységesítettük. Hasonló objektíveket használtunk (sajnos nem volt 2 tök egyforma). A Nikonon egy 24-70 f/2,8 volt, a Canonon meg a 24-105 f/4,0. Mindkét objektív 24mm-en állt és mindkettőt f/8-al használtuk. Vállat a vállnak vetve csináltunk egy expozíció sort 100-6400 ISO között. A téma úgy lett kiválasztva, hogy legyen rajta sötét homogén rész is, meg erős csillogás, hogy a két véglet zajosságát és élességét is vizsgálhassuk.
![]() |
D800 képe (jobb oldali) eredeti méretben, ISO 400 |
![]() |
D800 képe (jobb oldali) leméretezve 22 mpixelre, ISO 400 |
Kinyitva a RAW képeket aztán szintén semmilyen korrekciót nem végeztünk a képeket, egyetlen egyet kivéve, mégpedig a lencsekorrekció profil alapján engedélyezve volt. Így nem vonta el a figyelmünket az esetleges torzítás a chromatikus aberráció. Az eredményt alább megtekinthetitek, és bár a vélemény alkotást mindenkire rábízom, azért ideírom a sajátomat.
A két gép számomra kb. azonos képminőséget képvisel. Mindkettő igen jó minőséget ad, igaz kétféle filozófia alapján közelítik meg a dolgot. A Canon mintha eleve színesebb és kontrasztosabb (dögösebb?) lenne, de ez főleg akkor látszik, amikor a gépek által készített saját .jpg file-okat nézzük. A színek tekintetében ez talán előny, a dinamikában semmiképp. De hangsúlyozom, hogy ez a különbség .jpg file-okon látszik, raw-on nem, vagy csak alig.
Ami meglepett, hogy a D800 nem maradt el lényegesen, csak egy nagyon kicsikét a jóval kevesebb pixelt tartalmazó MkIII-tól magas ISO-s zajban. Korábban láttam tesztképeket és azokból következtetve bizony nem erre számítottam, hanem a Nikon tetemes zajhátrányára.
Íme még egy hevenyészett tesztkép a D800-tól:
![]() |
Eredeti képkivágás leméretezve. A vörös kivágás alább 100%-on látható. ISO 100 |
![]() |
Az előző kép részlete (100%-os crop) |
Konklúzió? Egyrészt mindenkire rábízom, de azért a sajátomat leírom.
Szerintem mindenki vegye azt a gépet, amelyikhez már vannak tartozékai, vagy amelyik szimpatikusabb, mert képminőségben (nálam ősnikonosnál :) ) talán egy paraszthajszállal nyer a Nikon, de annyira jók már ezek a gépek, hogy lassan tényleg komoly képzelőerővel kell rendelkeznie annak, aki meg tudja mondani, hogy hová fejlesszék még ezeket a masinákat. Amit viszont soha nem szabad elfelejteni, hogy ilyen kismérvű differencia semmiképpen sem befolyásolja az alkotói szabadságot.