És mit jelent az, hogy Ortochromatikus? Ez nekem kimaradt eddig. Megkapó hangulata van ennek a szép alcsuti képnek, nekem szinte megjelennek mindenféle erdei élőlények megbújva itt-ott.
Nagyon nagy vonalakban: A filmek egyik fő alkotó eleme az emulzió. (Ez persze hibás elnevezés, hisz az emulzió folyékony, de ráragadt, pedig szuszpenziónak kéne hívni.) Az emulzió tartalmazza az ezüst halogenid kristályokat, amelyek fényérzékenyek. Ha ezeket csak úgy "natúrban" alkalmazzák, akkor azt lehet tapasztalni, hogy a vörös és a zöld (de leginkább a vörös) tartományra szinte semennyire sem érzékeny az anyag. (Ez az ortochromakus film). Ilyet használtak a kezdetekben. Ez nem teljesen hűen jeleníti meg a tónusvilágot, hiszen az UV és a kék tartományra fokozottan érzékeny. Ha jól tudom a múlt század elején jöttek arra rá, hogyha különböző festékanyagokat adnak az "emulzióhoz", akkor lehet a vörösérzékenységet növelni, és ezáltal a tónushelyességet pontosítani. A modern ff filmek kivétel nélkül pankromatikusak. Manapság -ha még használnak egyáltalán- az ortokromatikus filmet szinte kizárólag nyomdai levilágításokhoz alkalmazzák, esetleg művészeti célok jöhetnek még szóba. Remélem nem voltam túl bonyolult. :)
Fantasztikus fotó János! Nagy öröm számomra, hogy még ilyen fotót is láthatunk, amely síkfilmes technikával készült. El tudom képzelni, milyen csodálatos és részletgazdag lehet eredetiben. Az sem lehetett rossz látvány amikor ezzel a kis masináddal vándoroltál az arborétumban! :)))) Nagyon szívesen elmennék veled ide egy közös fotózásra. Sokat tanulhatnék tőled. Nekem is van egy pár arborétumos fotóm. Lehet egyet fel is dobok a blogomra! Gratulálok: Laci
És mit jelent az, hogy Ortochromatikus? Ez nekem kimaradt eddig.
VálaszTörlésMegkapó hangulata van ennek a szép alcsuti képnek, nekem szinte megjelennek mindenféle erdei élőlények megbújva itt-ott.
Nagyon nagy vonalakban:
VálaszTörlésA filmek egyik fő alkotó eleme az emulzió. (Ez persze hibás elnevezés, hisz az emulzió folyékony, de ráragadt, pedig szuszpenziónak kéne hívni.) Az emulzió tartalmazza az ezüst halogenid kristályokat, amelyek fényérzékenyek. Ha ezeket csak úgy "natúrban" alkalmazzák, akkor azt lehet tapasztalni, hogy a vörös és a zöld (de leginkább a vörös) tartományra szinte semennyire sem érzékeny az anyag. (Ez az ortochromakus film). Ilyet használtak a kezdetekben. Ez nem teljesen hűen jeleníti meg a tónusvilágot, hiszen az UV és a kék tartományra fokozottan érzékeny. Ha jól tudom a múlt század elején jöttek arra rá, hogyha különböző festékanyagokat adnak az "emulzióhoz", akkor lehet a vörösérzékenységet növelni, és ezáltal a tónushelyességet pontosítani. A modern ff filmek kivétel nélkül pankromatikusak. Manapság -ha még használnak egyáltalán- az ortokromatikus filmet szinte kizárólag nyomdai levilágításokhoz alkalmazzák, esetleg művészeti célok jöhetnek még szóba.
Remélem nem voltam túl bonyolult. :)
Találtam még néhány linket, amelyek érdekesek lehetnek:
VálaszTörléshttp://hu.wikipedia.org/wiki/Pánkromatikus_film
http://fotomult.c3.hu/comment_negativ.html
Nagyon szeretem az alcsúti képeidet, a színeseket is, és az ilyen ortokromatikusakat is.
VálaszTörlésFantasztikus fotó János!
VálaszTörlésNagy öröm számomra, hogy még ilyen fotót is láthatunk, amely síkfilmes technikával készült. El tudom képzelni, milyen csodálatos és részletgazdag lehet eredetiben. Az sem lehetett rossz látvány amikor ezzel a kis masináddal vándoroltál az arborétumban! :)))) Nagyon szívesen elmennék veled ide egy közös fotózásra. Sokat tanulhatnék tőled. Nekem is van egy pár arborétumos fotóm. Lehet egyet fel is dobok a blogomra!
Gratulálok: Laci
Hangulatos kép. Még ősz, de a kidolgozás miatt már kicsit tél is.
VálaszTörlésTeljesen érthető volt, köszönöm szépen, a linkeket is. Már megint okosabb lettem. :)
VálaszTörlésCsudaszép...
VálaszTörlés... és köszönöm a látogatást!